1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 2. ročník
  5. Pre svoje deti by som urobila všetko

Pre svoje deti by som urobila všetko

Pezinok, december 2020. Pani Romana z Pezinka (43) má doma štyri deti, na ktoré zostala sama. Vzťahy s predchádzajúcimi partnermi jej nevyšli, no o dcéru a troch synov sa stará najlepšie, ako vie. Najväčším problémom sú chýbajúce financie, kvôli ktorým musí rodina mesiac čo mesiac riešiť existenčné problémy.


Manželstvo ukončil rozvod


Dcéra Simonka (13), dvojčatá Riško a Miško (8) a najmladší syn Paťko (3) – to sú milované deti, o ktoré sa s láskou stará ich mama Romana. Prvé tri deti pochádzajú z manželstva, ktoré sa neskončilo dobre. Hoci manželia si dali ešte jednu šancu, nevyšlo im to ani na druhý pokus. Po rozvode sa bývalí partneri dohodli na striedavej starostlivosti, jeden týždeň sú teda deti u mamy, ďalší týždeň u otca. Pani Romana tak od bývalého manžela nedostáva na deti žiadne výživné.


Na všetko sama


Keď sa pani Romana otriasla z nevydareného manželstva, do života jej vstúpil ďalší muž, s ktorým bolo spočiatku všetko ideálne. Ani tento vzťah však nevyšiel. Po rozchode pani Romana zistila, že je tehotná, no jej ex-partner o ňu ani o dieťa nejavil, a dodnes ani nejaví takmer žiadny záujem. Malý Paťko tak svojho otca poriadne nepozná a problémy nastali aj pri platení výživného. Spočiatku Romanin ex-partner na syna neposielal žiadne peniaze, potom bolo chvíľu všetko v poriadku, ale v poslednom období nedostala mama od Paťkovho otca ani cent. Keďže pani Romana je momentálne na rodičovskej dovolenke, chýbajúce výživné spôsobuje rodine veľké finančné a iné ťažkosti. Pani Romana sa ohľadom neplatenia výživného zo strany bývalého partnera plánuje obrátiť aj na políciu. V decembri by sa mala vrátiť do práce, ale z nízkej mzdy svoju rodinu neuživí. Hľadá si preto novú prácu a nie je vylúčené, že ich bude musieť mať aj viac. Keďže je mamou s malými deťmi, problémom môže byť aj to, že nie každý zamestnávateľ ju bude ochotný zamestnať, aby ekonomicky utiahla potreby svojich detí.  „Problémov máme viac, ale ťažké je aj to, že nemám rodičov ani svokrovcov, s deťmi mi nemá kto pomôcť. Dcéra už má trinásť rokov a vie sa postarať o svojich mladších bratov, ale napriek tomu, že to robí rada, nemôžem od nej žiadať, aby bola ich druhou mamou,“ hovorí pani Romana.

Z druhej ruky


Päťčlenná rodina žije v nájomnom byte, ktorý jej poskytlo mesto Pezinok. Po zaplatení všetkých výdavkov nezostáva takmer nič navyše. Nemalé finančné prostriedky rodiny idú aj na liečbu dvojčiat a najmladšieho syna, ktorí trpia silnou alergiou na rôzne trávy a pele. Na zlepšenie ich zdravotného stavu sú potrebné drahé lieky a inhalátory. Kvôli nedostatku financií sa pani Romana snaží nábytok, oblečenie a obuv pre deti či pomôcky do školy zháňať zdarma.  „Väčšinu vecí, ktoré máme v byte, som našla v inzerátoch na internete. Sledujem najmä tie, kde ľudia darujú veci, ktoré už nepotrebujú, prípadne ich predajú za veľmi symbolické ceny. Vrece detského oblečenia som takto kúpila za pár eur. Som nesmierne rada, že dobrí ľudia stále existujú a posúvajú ďalej veci, ktoré sa ešte niekomu môžu zísť,“ ďakuje mama.


Pomôže CHLEBODARCA


Napriek nelichotivej situácii, v ktorej sa rodina ocitla, všetci držia spolu a sú veľmi vďační. Deti sú v rôznom veku a občas sa aj pohašteria, ale navzájom sa majú veľmi rady.  „Niekedy spolu hrávame spoločenské hry alebo sledujeme televíziu. Cez víkendy chodíme na prechádzky do prírody. Nikdy by som nepovedala, že budem mať štyri deti, ale nemenila by som. Výchova je aj o starostiach, ale najmä o radostiach,“ opisuje život s viacerými deťmi pani Romana. Projekt CHLEBODARCA poskytne rodine okrem potravinovej pomoci vo forme BILLA nákupnej karty aj príspevok na nájomné a tiež na zariadenie bytu. „Rodinke pani Romany prispejeme na novú, väčšiu chladničku a uhradíme aj nájomné na dvanásť mesiacov vopred. Vďaka príspevku si tiež rodina zaobstará nové kuchynské vybavenie, napríklad sadu hrncov. Sme radi, že pomôžeme tejto rodine v ťažkom období,“ povedala podpredsedníčka o. z. BILLA ľuďom Jana Gregorovičová. Pomocnú ruku podala aj spoločnosť Penam, ktorá pani Romane a jej deťom poskytne pekárenské výrobky. „Z celého srdca ďakujem Chlebodarcovi, že myslí aj na ľudí v situáciách, v akej sme my. Vaša pomoc je pre nás malý zázrak. Keď som sa dozvedela, že ste si ako ďalšiu rodinu vybrali nás, plakala som od šťastia,“ hovorí dojatá mama.