1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 2. ročník
  5. Najradšej by celé dni trávil na bicykli

Najradšej by celé dni trávil na bicykli

Peťko z juhoslovenskej obce Bardoňovo má iba deväť rokov, no už vie, aké to je bojovať so zákernou chorobou. Na jar tohto roka mu lekári zistili akútnu leukémiu, pre ktorú leží v nemocnici. Chlapček sa ale nevzdáva, teší sa zo života a aj zo starej mamy, ktorá je jeho najväčšou oporou.


Prvé príznaky


Malý Peťko bol ešte pred niekoľkými mesiacmi zdravé dieťa. Jeho stará mama Serafína si však postupne začala všímať, že niečo zrejme nebude v poriadku: „Peťko býval často chorý. Každý týždeň sme boli u lekára, mával nádchu, angínu. Bolievali ho aj nohy a zdal sa mi veľmi bledý“. Keď Peťkova obvodná lekárka nenašla príčinu jeho ťažkostí, poslala ho do nemocnice v Nových Zámkoch. Tam mu odobrali vzorku krvi a zistili, že má leukémiu. Keďže jeho stav bol vážny, Peťka aj so starou mamou prijali na detskej onkológii na bratislavských Kramároch, kde podstupuje liečbu.


Život v nemocnici


Pani Serafína správu o Peťkovej chorobe spočiatku niesla ťažko, ale dnes už je s ňou vyrovnaná a verí, že sa jej vnuk úplne vylieči. Nádej chlapčekovi dávajú aj lekári, ktorí uňho zaznamenali zlepšenie. Peťko už absolvoval viacero terapií vrátane chemoterapie. „Na niektoré zákroky vnúčik nereagoval dobre, opuchli mu očká a mal aj problémy so srdcom, dýchaním. Teraz je to už ale v poriadku,“ hovorí pani Serafína. Odkedy Peťkovi diagnostikovali leukémiu, je so starou mamou v nemocnici, domov ho lekári prepustili iba na niekoľko dní. S personálom sú obidvaja veľmi spokojní, oceňujú jeho starostlivosť a ľudský prístup. Peťko sa v nemocnici na Kramároch aj učí a našiel si v nej tiež rovesníkov, s ktorými sa rád hrá. Keď je doma v Bardoňove, najradšej by celé dni trávil jazdou na bicykli.


Domácnosť plná dobrých ľudí


Peťko a jeho stará mama Serafína bývajú v skromnom dome, o ktorý sa delia s ďalšími štyrmi ľuďmi. V domácnosti okrem Peťkovho malého brata, bratranca a tety býva aj jeho mama, ktorá v detstve prekonala detskú mozgovú obrnu. „Moja dcéra je na invalidnom dôchodku a nezvládla by sa sama postarať o svoje deti, tak jej vo všetkom pomáham, mám ich zverené do náhradnej osobnej starostlivosti. Peťkov otec na synov platí výživné, ale inak o nich neprejavuje žiadny záujem,“ opisuje rodinné pomery Peťkova stará mama. Dom, v ktorom rodina býva, nutne potrebuje obnovu. Nie je v ňom totiž zavedená voda ani kanalizácia, chýba kúpeľňa, a svoju službu už začala vypovedať aj strecha. Projekt CHLEBODARCA tak okrem potravinovej pomoci vo forme BILLA nákupnej karty poskytne rodine aj príspevok na rekonštrukciu domu. Pomocnú ruku podáva aj spoločnosť PENAM, ktorá pre malého Peťka a jeho blízkych zadováži pekárenské produkty.