1. home
  2. ...
  3. Chlebodarca
  4. 2. ročník
  5. Proti zákernému vírusu bojuje zo všetkých síl

Proti zákernému vírusu bojuje zo všetkých síl

Pani Jarmila (23) z liptovskej obce Stankovany si pár dní po narodení synčeka všimla, že jej dieťatko má problém s očkom. Zo situácie, ktorú lekári spočiatku nepokladali za nebezpečnú, sa neskôr vyvinula závažná diagnóza mozgu – herpes na mozgu.


Zdravotné problémy od začiatku


Keď lekári prepúšťali mladú mamičku z pôrodnice, zdalo sa, že jej synček Dominik (2) je úplne v poriadku. Bábätku však už vtedy hnisalo jedno oko, čo odborníci pripisovali kontaktu s plodovou vodou a mame predpísali očné kvapky, ktoré mala synčekovi podávať. Napriek liečbe sa ale jeho stav nezlepšoval. Na očnej klinike zistili, že Dominik má zvýšený očný tlak a odporučili čo najskoršiu operáciu, pretože inak by hrozilo, že na hnisavé oko nebude vidieť. Ani po operácii však nebolo všetko v poriadku, Dominik doma odmietal jesť, dostal horúčku. Dieťatko sa tak opäť dostalo do nemocnice, kde sa uňho začali prejavovať kŕče celého tela, pri ktorých nebolo pri vedomí. Lekári zistili, že Dominik má na mozgu herpes, ktorý úplne vyradil ľavú hemisféru a s ňou celú pravú časť tela. K ochoreniu, ktoré bábätku poškodilo mozog a zrak, sa navyše pridala aj epilepsia a autistické črty.


Následky vírusu


Keďže herpes je vírusové ochorenie, ktoré sa pri oslabenej imunite môže kedykoľvek vrátiť a reaktivovať, musí pani Jarmila dávať na synčeka mimoriadny pozor. „S Dominikom nemôžem chodiť medzi ľudí ako iné mamičky, v prvom rade vždy musím myslieť na prevenciu. Herpes na mozgu nie je ako bežný opar na pere. Ak by sa znovu vrátil, Dominikovi by mohol poškodiť mozog ešte viac,“ vysvetľuje mama. Táto diagnóza spôsobila, že chlapček je obmedzený v pohybe. Pani Jarmila musí viackrát denne so synom cvičiť, inak by sa mu stav zhoršil a bol by úplne pripútaný na lôžko. Kvôli oneskorenému psychomotorickému vývoju nedokáže sám sedieť. Herpes mu poškodil aj zrak, preto od malička musí nosiť okuliare. Jesť a piť samostatne Dominik už dokáže, ale mama mu jedlo vždy musí rozmixovať alebo pokrájať na malé kúsky.


Zaberajú intenzívne rehabilitácie


Hoci Dominikov zdravotný stav je vážny, na svoje okolie reaguje, vie rozoznať najbližších, udržuje očný kontakt. Výborne reaguje na detské pesničky a rád si s mamou číta obrázkové knihy. Zlepšenie prišlo aj vďaka terapii Bobath, teda súboru cvikov a hier, ktorý je individuálne navrhnutý na zlepšenie motoriky. „Dominik si už napríklad dokáže dať sám do úst cumlík a učím ho si aj držať fľašku, z ktorej pije,“ teší sa zo synčekových pokrokov pani Jarmila. Ale veľmi mu pomáha aj ďalšia liečba, ktoru je okysličovanie mozgu cez krčnú chrbticu. Absolvoval ju už dvakrát na špecializovanej klinike v poľskej Varšave. Okrem toho pravidelne chodí aj na animoterapiu, kde je v kontakte so psami a koňmi. Pomáhajú mu v liečbe telesných a duševných ochorení. „Keď Dominik po prvý raz uvidel nášho psa, začal kopať nožičkami, reagoval naňho. Synčeka som teda prihlásila na canisterapiu. Psíkov kŕmi granulami, hľadí a dotýka sa ich. Veľmi ho to upokojuje, usmieva sa,“ hovorí pani Jarmila. Hipoterapia, počas ktorej Dominik sedí na koňovi, mu pomáha v spevňovaní svalov a celkovom držaní tela.


Rodinu si všimol CHLEBODARCA


Pre Dominikov zdravotný stav je veľmi dôležité, aby jeho imunita nebola oslabená a aby neprichádzal do kontaktu s množstvom ľudí, preto sa jeho mama oňho väčšinou stará sama. Chlapčekov otec s rodinou nežije, platí súdom určené výživné. S Dominikom sa stretáva podľa dohody s bývalou partnerkou, keď to zdravotný stav ich malého syna umožňuje. So starostlivosťou o Dominika pomáha pani Jarmile v prípade potreby jej mama. „Keď mi je ťažko, veľmi mi pomáhajú rozhovory s ostatnými. O hocičom, len tak zablúdiť myšlienkami inam, požartovať. Aj vďaka tomu sa na veci dokážem pozrieť z inej perspektívy,“ hovorí Dominikova mama o tom, čo ju v neľahkej životnej situácii drží nad vodou. Pomocnú ruku tejto rodine podáva projekt CHLEBODARCA. „Keďže rehabilitácie, ktoré malému Dominikovi pomáhajú zlepšiť zdravotný stav, musí mama platiť sama a sú finančne nákladné, rozhodli sme sa ich tejto rodine preplatiť práve my. Veríme, že vďaka liečbe bude chlapček robiť ďalšie pokroky. Rodinke sme tiež prispeli na kyslíkový koncentrátor, ktorý bude Dominik využívať v domácom prostredí,“ povedala Jana Gregorovičová, podpredsedníčka o. z. BILLA ľuďom. Okrem toho rodina dostane aj potravinovú pomoc v podobe BILLA nákupnej karty, ktorú bude môcť využívať celý jeden rok. K pomoci sa pridáva aj spoločnosť Penam, ktorá Dominikovi a jeho mame poskytne pekárenské výrobky. „Veľmi pekne ďakujem projektu CHLEBODARCA za všetku pomoc. Aj vďaka nemu sme mali krásne Vianoce a dúfam, že v novom roku nás čakajú samé dobré správy,“ uzatvára pani Jarmila.