Ekoprojekt Olejko chráni prírodu uzavrel 2. ročník, deti vyzbierali ohromných 17 ton použitého oleja

Ak sa kuchynské oleje a jedlé tuky nevytriedia správne, môžu výrazne znečistiť životné prostredie. Aj preto spoločnosti ESPIK a BILLA učia deti a ich rodičov, ako s týmto druhom odpadu nakladať. Do 2. ročníka projektu Olejko chráni prírodu sa zapojili stovky škôl z celého Slovenska, ktoré spolu vyzbierali až o 80 % viac použitého oleja a tuku ako minulý rok.


V závere školského roka sa skončil aj 2. ročník Olejka, úspešného ekologického projektu, ktorý si obľúbili tisíce slovenských detí. Projekt ich edukačným a pútavým spôsobom motivuje k tomu, aby do svojej školy priniesli použitý kuchynský olej a predišli tak jeho vyliatiu do umývadla. Do 2. ročníka sa zapojilo 412 materských, základných a stredných škôl, ktoré spolu vyzbierali 17 ton starého oleja a jedlých tukov. „Z tohto čísla sa nesmierne tešíme, pretože oproti pilotnému ročníku Olejka ide o 80-percentný nárast objemu vyzbieraného odpadu. Za prvé dva roky tak školské zariadenia dovedna odovzdali až 26 ton použitého oleja a tukov. Vďaka tomu, že sa do Olejka zapája veľké množstvo škôlok, môžeme starostlivosti o prírodu učiť nielen žiakov, ale aj tie najmenšie deti. Záujem o projekt stále narastá, preto sme ohľadom ďalších ročníkov veľmi optimistickí,“ povedala Jana Gregorovičová, CSR manažérka v BILLA Slovensko.


Deti zbierali ostošesť

Najusilovnejšími Olejkami sa v 2. ročníku projektu stali deti zo ZŠ v Hermanovciach nad Topľou, ktoré vyzbierali 1 831 kg kuchynského oleja. V prepočte na žiaka zvíťazila, rovnako ako minulý rok, materská škola v obci Brehov, ktorá dokázala vyzbierať 49 kg oleja na dieťa. Celkovo bolo v tomto ročníku projektu Olejko chráni prírodu odmenených 15 škôl z celého Slovenska, ktoré od partnerov získali skvelé ceny. Aby ESPIK a BILLA inšpirovali najmenších k priebežnému zbieraniu oleja a tukov, počas školského roka pre nich pripravili rôzne súťaže. Deti tak kreatívne vytvárali postavu Olejka, nakrúcali videá a na sociálnych sieťach svojich škôl šírili povedomie o projekte. „Tri školy, ktoré zvíťazili v súťažiach, sme odmenili cestovnými balíčkami pre učiteľov – a to MŠ v Brehove, ZŠ s MŠ z Bracoviec a Strednú zdravotnícku školu v Prešove. Špeciálnu cenu, potravinovú BILLA kartu v hodnote 500 eur, od nás získala ZŠ Jána Hollého z Borského Mikuláša. Všetkým víťazným školám gratulujeme a veríme, že sa s rovnakým elánom zapoja aj do 3. ročníka nášho projektu, ktorý štartuje od septembra,“ uviedla Jana Gregorovičová.


Olej sa ďalej využíva

Ak sa starý kuchynský olej či tuk vylieva do umývadla, toalety alebo komunálneho odpadu, ohrozuje pitnú vodu, podzemné vody aj pôdu. Upcháva tiež odtokové potrubia a poškodzuje kanalizáciu. V projekte Olejko chráni prírodu ho preto deti nosia do svojich škôl, kde ho vhadzujú do špeciálnej nádoby. Problematický odpad tak dostáva nový, „zelený“ zmysel. „Jedlé oleje a tuky, ktoré v domácnostiach poslúžili na prípravu jedál, sú opakovane použiteľnou surovinou a možno ju využiť pri výrobe biopalív. Tento odpad, ktorý zbierame prostredníctvom vývozov v ESPIK-u a v projekte Olejko, umiestňujeme do procesu výroby biopaliva, ktoré znižuje emisie skleníkových plynov a je šetrnejšie k životnému prostrediu,“ uviedla Michaela Hlinková, koordinátorka projektu firmy ESPIK.