Main Content

Deti vidia svet inými očami, staráme sa im o ne už v škôlke

V októbri 2018 odštartoval tretí ročník unikátneho projektu zameraného na prevenciu detských očných ochorení, Zdravé oči už v škôlke, ktorý má v pláne skontrolovať zrak 20 000 slovenským škôlkarom. Ide o skríningové merania zraku, ktoré v spolupráci s o. z. BILLA ľuďom realizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS). Len minulý rok vydali odporúčania na návštevu očného lekára vyše 2 000 deťom z materských škôl po celom Slovensku.

 
 

Počas trvania druhého ročníka projektu pracovníci z ÚNSS skontrolovali oči 15 072 deťom v 313 materských škôlkach. Od spustenia tretieho ročníka, bolo od októbra do konca januára 2019 prevedené meranie u 5 612 detí a návštevy škôlok stále pokračujú. Merania pomocou autorefraktometra prebiehajú rýchlo, bezbolestne a hlavne v známom prostredí škôlky. Novinkou pri meraní je aj použitie špeciálnych testov, ako doplnkové vyšetrenie u tých detí, ktorým vyšla odchýlka. Dá sa nimi skontrolovať ostrosť zraku a stereovidenie. Každý škôlkar po absolvovaní merania dostane pre svojho rodiča potvrdenie, kde má zaznačené presné parametre a slúži ako podklad na prípadnú návštevu oftalmológa. BILLA tento rok doplnila tieto potvrdenia o druhú stranu, kde pridala zoznam potravín prospešných pre zrak. Takto aj škôlkar podľa obrázkov uvidí, že napríklad brokolica alebo čučoriedka urobí jeho očiam dobre.

A že pri meraní je v škôlkach naozaj zábava, môžete si pozrieť vo videu, ktoré sme natočili s deťmi v MŠ Bazovského v Bratislave. Asistoval nám pri ňom bývalý učiteľ v materskej škole, Ferko Košarišťan.

 

 

A ak sa vám hlášky škôlkarov zapáčili, pozrite si aj ďalšie:

 

 

Podrobnosti o projekte, ako aj možnosť zaregistrovať svoju škôlku do programu, nájdete na stránke www.zdraveocivskolke.sk.

Tento projekt sa uskutočňuje v spolupráci s