Kto sme


Spoločnosť BILLA

Spoločnosť BILLA bola založená v Rakúsku v roku 1953. Po 40 rokoch neustálej expanzie a rozvoja začala svoju pôsobnosť otvorením svojej prvej filiálky aj v Slovenskej republike. Rok 1996 bol rokom, kedy sa spoločnosť BILLA stáva súčasťou medzinárodnej skupiny REWE, sídliacej v nemeckom Kolíne.

Od svojho príchodu na Slovensko prešla BILLA dynamickým vývojom, ktorý je do dnešných dní sprevádzaní každoročným nárastom počtu prevádzkovaných predajní. V novembri 2009 sme oslávili jubileum a v Bratislave sme otvorili už našu 100. predajňu. V súčasnosti môžete na Slovensku nakupovať už v 130 predajniach BILLA.

Za úspechom BILLA stoja v prvom rade naši zamestnanci, ktorí robia BILLA jedinečným supermarketom a prinášajú naším zákazníkom výnimočný zážitok z nakupovania. Každoročný nárast počtu predajní a rozvoj našej spoločnosti otvára v BILLA nové pracovné príležitosti, čím dáva aj Vám možnosť stať sa súčasťou našich tímov. Ak chcete svojimi znalosťami a skúsenosťami spoločne s nami rozvíjať budúcnosť, potom sa na Vás tešíme!

História spoločnosti BILLA

50. roky

7. decembra 1953 otvoril Karl Wlaschek vo Viedni prvú diskontnú predajňu drogistického tovaru. Tak široký sortiment tovaru za tak nízke ceny nebolo možné v tej dobe nikde inde zakúpiť. Behom päťdesiatych rokov sa sieť jeho predajní rýchlo rozširovala.

60. roky

Na začiatku 60. rokov bolo v prevádzke na území Rakúska už 45 filiálok. Úspech revolučnej myšlienky diskontného predaja drogistického tovaru viedol zakladateľa pána Wlascheka k prenosu aktivit aj do oblasti predaja potravín. V roku 1961 bol zavedený pre všetky filiálky názov BILLA ("Billiger Laden" - "Lacný obchod"). V tom istom roku došlo vo všetkých predajniach k zavedeniu na svoju dobu revolučného samoobslužného systému predaja. V roku 1966 bol otvorený prvý supermarket s predajnou plochou 1000 m2 a o tri roky neskôr došlo k presunu centrály do Wiener Neudorf, kde je sídlo firmy dodnes.

70. roky

70. roky boli v znamení pokračujúcej expanzie firmy a ako prvé boli supermarkety BILLA predstavené prostredníctvom televízie. Na konci 70. rokov začal koncern BILLA expandovať i do nových oblastí predaja - bola vytvorená firma LIBRO, ktorá predstavuje špecializovaný papiernický obchod, kde je možné kúpiť všetko od písacích potrieb až po obrazy a knihy. BILLA sa takto s takmer 2000 pracovníkmi stala najväčším súkromným zamestnávateľom.

80. roky

V 80. rokoch boli založené ďalšie koncernové firmy. BIPA (diskontná predajňa parfumérie), MONDO (diskontná predajňa v oblasti potravín), EMMA (predaj tovaru dennej potreby). V roku 1988 vznikla firma BILLA-Real, ktorá prevzala správu všetkých nehnuteľností.

90. roky

Expanzia do susedných štátov - hlavný znak 90. rokov. Otvorenie prvých prevádzok v Českej republike, v Maďarsku a na Slovensku. Nástup reklamy do všetkých médii vrátane televízie, prezentácia produktov prominentnými osobnosťami. V r.1993 nástup technických inovácii, všetky pokladne prechádzajú na automatické čítacie zariadenia, súčasne s tým je zautomatizovaný celý obchodný systém vrátane prepojenia celého koncernu. Výstavba jedného z najmodernejších veľkoplošných centrálnych skladov. Úspešné rozbehnutie programu biologicky čistých potravín pod značkou "JA! Natürlich ". V r.1996 dostáva konzern nového majiteľa a prechádza pod značku REWE, čím sa stáva s 11 000 predajniami, 200 000 zamestnancami a 350 000 miliardami šilingov obratu ročne najväčším európskym podnikateľským subjektom v Európe. O dva roky neskôr vznik novej konzernovej firmy - cestovnej kancelárie ITS BILLA-Reisen. Pribratie 40% podielu konzernu Meinl pod značku REWE. Spustenie vernostného systému Billa klub.

BILLA dnes

Úspešný štart vernostného systému Billa klub v susedných štátoch - Českej a Slovenskej republike. Ďalšia expanzia v celej východnej Európe.V júli 2000 otvorenie futuristickej a toho času najmodernejšej predajne v Európe, v Purkersdorfe, neďaleko Viedne. V tejto technicky modernej predajni boli po prvýkrát predstavené také technické novinky ako hovoriace nákupné vozíky s čítacím zariadením na ceny výrobkov, elektronické cenovky, Internet a surfovacie kiosky, samozavlažovací systém na ovocie a zeleninu, a ďalšie technické vylepšenia. Dnes je BILLA tretím najväčším podnikateľským subjektom a najväčším súkromným zamestnávateľom v Rakúsku.